Kur vyksta lygiosios žirgų lenktynės Lietuvoje?

Lygiosios žirgų lenktynės Lietuvoje vyksta Raseinių hipodrome, esančiame Dumšiškių km., Paliepių sen., Raseinių r. Tai yra vienintelis hipodromas Baltijos šalyse, tinkantis organizuoti lygiąsias žirgų lenktynes.

Kokios veislės žirgai dalyvauja lenktynėse?

Pagrindinė lygiųjų žirgų lenktynių žirgų veislė yra grynakraujai jojamieji. Taip pat lenktynės rengiamos ir arabų veislės žirgams. Didžiuojantis Lietuvos paveldu – žemaitukų veislės žirgais – lenktynės rengiamos ir jiems.

Kodėl lenktynėse pagrindinė veislė yra grynakraujai jojamieji žirgai?

Grynakraujai jojamieji žirgai yra dominuojanti veislė žirgų lenktynėse visame pasaulyje. Jie yra itin atletiški ir energingi, pasižymi „karštu“ charakteriu. Šie žirgai turi ilgas, plonas kojas, atletišką kūną, didelius plaučius ir širdį.  Dėl šių savybių grynakraujai jojamieji žirgai gali išvystyti labai didelį greitį.

Kokia yra žirgų lenktynių tvarka?

Prieš kiekvieną bėgimą žirgai vedami į padoką, kuriame yra pristatomi žiūrovams. Tuomet teisėjas duoda signalą žokėjams sėsti ant žirgų ir „lenktyninis duetas“ išvedamas iš padoko į bėgimo trasą. Bėgdami lengvais šuoliais link starto vietos, žirgai apšildo raumenis. Tuomet jie yra suvedami į starto mašiną ir startuoja. Bėgant numatytą distanciją sprendimus priima žokėjus  ir turi pritaikyti savo taktiką žirgo bėgimui. Laimi pirmas atbėgęs žirgas.

Kas yra padokas?

Padokas yra žirgų apžiūros aikštelė. Tai vieta, į kurią prieš kiekvieną bėgimą yra išvedami visi to bėgimo žirgai. Ten pastaruosius apžiūri žiūrovai ir, susidarę savo nuomonę, spėja to bėgimo žirgą favoritą.

Kas yra žokėjus?

Žokėjus yra profesionalus žirgų lenktynių jojikas. Žokėjai savo profesiją įgyja specialiose mokymo įstaigose. Jie paprastai būna žemo ūgio ir mažo svorio.

Ką reiškia svoris, kurį žirgas gali nešti?

Atsižvelgdamas į žirgo praeityje pasiektus rezultatus, žokėjaus pasirengimo lygį ir pradines lenktynių sąlygas, lenktynių organizatorius nustato, su kokiu svoriu žirgas turi lenktyniauti. Po kiekvieno bėgimo žokėjai privalo pasisverti ir jų svoris nuo nustatyto svorio gali skirtis iki 500 g.

Kas yra stekas?

Stekas – tai specialus botagas, kuris pagal organizatoriaus nustatytas taisykles lenktynėse gali būti naudojamas žirgui paskatinti.

Kas yra savininko spalva?

Kiekvienas žirgo savininkas turi aprangą su savo spalvomis ir kitais ženklais, kurią dėvi žokėjai, jojantys lenktynėse su to savininko žirgu. Savininko  spalva yra unikali ir vienintelė. Jeigu bėgime dalyvauja keli to paties savininko žirgai, žokėjų apranga turi būti ta pati, skiriasi tik kepurėlių spalvos.

Ką reiškia handikapas?

Handikapas – tai kiekvienam žirgui priskirtas svoris, kurį jis turi nešti handikapinėse lenktynėse. Handikapo prasmė – sulyginti visų žirgų jėgas, kad jie finišą pasiektų visi kartu.

Kaip išsirinkti žirgą favoritą?

Vienas iš būdų kaip išsirinkti žirgą favoritą yra stebėti jį padoke. Tai nėra tikslus mokslas, todėl paliekama labai daug laisvės interpretacijai. Stebint žirgą padoke, rekomenduotina atkreipti dėmesį į:

  • * ar žirgas gerai jaučiasi aplinkoje, ar jis atsipalaidavęs? Žirgas, kuris labai prakaituoja ir yra neramus, gali išlieti per daug energijos prieš lenktynes ir pavargti joms dar neprasidėjus. Karštą vasaros dieną prakaituoja visi žirgai, tad reikia atkreipti dėmesį, ar prakaitavimas kyla dėl oro sąlygų, ar dėl žirgo psichologinės būklės. Taip pat truputis prakaito žirgo galinių kojų vidinėje pusėje yra visiškai normalus reiškinys;
  • * ar žirgo kailis blizga? Ar akys ramios, skaisčios? Tai yra geros sveikatos ženklai;
  • * ar žirgo žingsnis lengvas, ritmingas? Ar jo kūnas lengvai juda? Tai negarantuoja greito bėgimo, bet yra geras ženklas, kad žirgas yra sveikas, jo fizinė būklė yra puiki;
  • * ar žirgas yra atletiškas ir neapkūnus? Žirgas neturėtų turėti papildomų riebalų. Jei žirgo kūnas nėra atletiškas, tai gali reikšti, kad jis dar nėra pasiekęs savo aukščiausios fizinės būklės;
  • * ar žirgo galinių kojų (sėdmenų) raumenys yra ryškūs? Galinės kojos yra žirgo „variklis“ lenktynėse.

Kiekvienas žirgų lenktynių mylėtojas susikuria savo taisykles, kurios jiems labiausiai pasiteisina – vieni teigia, kad didelės ausys yra atkaklaus žirgo požymis, kiti – kad didelės kanopos pasitarnauja esant minkštam takui ir t.t.