Užgeso traumą patyrusio vieno geriausių pasaulio žokėjų gyvybė

Airijos žirgų sportas gedi – praėjus trejiems metams po kraupios traumos per žirgų lenktynes mirė vienas geriausių pasaulio žokėjų Johnas McNamara. Jam buvo 41-eri.

Per karjerą J. McNamara iškovojo daugiau nei 600 pergalių, tačiau lemiamomis tapo žirgų lenktynės 2013-aisiais. Garsiajame Anglijos Čeltnamo festivalyje žirgas numetė J. McNamarą, jam lūžo du kaklo slanksteliai.

Žokėjus laimėjo kovą dėl gyvybės ir po 15 mėnesių gydymosi grįžo namo. Nepaisant paralyžiaus, kuris apėmė visą kūną nuo kaklo, J. McNamara ėmėsi darbo su keliais žirgais ir netgi retsykiais apsilankydavo žirgų lenktynėse. Airio nepasidavimas įkvėpė daugybę traumuotųjų.

Vis dėlto praėjusią savaitę J. McNamaros sveikata komplikavosi, buvęs žokėjus atsidūrė ligoninėje. Bet medikai išleido airį paskutines dienas praleisti namie su šeima. Sportininkas buvo vedęs ir turėjo tris vaikus.

„Patyręs traumą jis gavo trenerio licenciją ir vienas jo žirgų iš karto laimėjo lenktynes, – teigė žirgų augintoja Fausta Poškutė, studijuojanti Anglijoje ir atidžiai sekanti šios šalies žirgų lenktynių naujienas. – Jo talentas buvo didžiulis. Labai džiugu, kad patyręs traumą jis nepasidavė ir rado, kur gali panaudoti žinias.“

McNamarų šeima dar vieno smūgio sulaukė praėjusiais metais – Johno pusbrolis Robbie McNamara taip pat buvo numestas nuo žirgo ir paralyžiuotas nuo juosmens iki kojų pirštų. Patyręs traumą R. McNamara praėjo sėkmingą trenerio karjerą.

Žokėjų profesija laikoma viena pavojingiausių iš visų sportininkų. Traumų rizika jojant žirgais didelė, o traumos būna itin rimtos.

Jų išvengti nepavyko ir F. Poškutei – merginą per treniruotę numetęs žirgas sulaužė stuburą: „Tris savaites praleidau ligoninėje nesistodama, bet viskas baigėsi laimingai. Po to tapau kur kas atsargesnė.“

Per žirgų lenktynes, kurios organizuojamos Raseinių hipodrome, bent vienas žokėjus per lenktynes numetamas nuo žirgo, tačiau šį sezoną sportininkams medikų pagalbos neprireikė.

Kartais žokėjus nuo rimtų traumų gelbsti ir šalmas.

„Žirgas per lentynes yra ne tik numetęs, bet ir užlipęs ant galvos, – vieną šiupiausių incidentų prisiminė geriausias Lietuvos žokėjus Edvinas Kubilius. – Ant šalmo likęs pasagos antspaudas, dabar šalmą laikau kaip talismaną.“

Tačiau traumų tikimybė neatgraso žokėjų – jie žirgais joja kas dieną, o savo galimybes demonstruoja lenktynėse. Artimiausios žirgų lenktynės Raseinių hipodrome vyks rugpjūčio 7 d.

Lenktynėse nuolat budi medikai, bet jiems skubėti į hipodromo trasą dar nereikėjo. Vis dėlto pasaulyje statistika negailestinga – Šiaurės Karolinos universitete atliktas tyrimas parodė, kad iš 1000 žokėjų, intensyviai jojančių ištisus metus, net 600 patiria traumų, kurių gydymui prireikia medikų. Kas penkta trauma – rimtas galvos ar kaklo sužeidimas.